خوراک دامپروری

خرید عمده خوراک دامپروری فله و بسته‌بندی

خرید عمده خوراک دامپروری

امروزه سلامت دام و نقش تغذیه آن در فراورده‌های تولیدی‌اش بر همگان آشکار است. استفاده از خوراک باکیفیت برای صنعت دام‌پروری از موضوعات با اهمیتی است که باید تحت نظارت متخصصین و بر طبق نیاز هر دام صورت گیرد. همچنین این اقلام خوراکی با ترکیبات متعدد تأثیر مثبتی بر لبنیات تولیدی و گوشت این حیوانات خواهد داشت که در نهایت موجب بازدهی مالی و اقتصادی خوبی برای دام‌پروران می‌گردد.

انواع خوراک دام

مواد غذایی که برای تغذیه دام‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد دارای تنوع بالایی می‌باشد که انتخاب آن‌ها به عواملی همچون نوع دام، سن و نژاد بستگی دارد.

به‌طورکلی می‌توان این خوراک‌ها را در 3 دسته قرارداد:

علوفه تازه

یکی از اصلی‌ترین اقلام در تغذیه این حیوانات محسوب می‌شود که به‌صورت بلغور و یا فراوری شده مصرف می‌گردد.

ضایعات غذایی

شامل باقی‌مانده مواد گیاهی و یا حیوانی می‌باشد که پس از استریل، خشک و میکس‌شدن برای این منظور استفاده می‌شود.

 کنسانتره

اغلب به‌صورت پودر تقویتی تولید می‌گردد و انواع ویتامین و پروتئین جز آن‌ها می‌باشد. موادی همچون پوست میوه‌ها، برگ گیاهان، عصاره غلات و کنجاله‌های مختلف در این دسته جای می‌گیرند.

جیره غذایی موردنیاز دام‌پروری

تعیین ترکیبات خوراک دامی و نسبت‌های آن بسیار دقیق تعیین می‌شود و در آن تأمین انرژی دام در یک روز و یا نیازش برای تولید شیر در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که این خوراک‌ها در طول روز و در نوبت‌های مشخص در اختیار دام قرار گرفته و بر اساس آن پس از طی چند ماه سلامت و وزن دام بررسی می‌شود.
یک جیره متعادل به طور معمول تمام گروه‌های مغذی یاد شده را در خود جای می‌دهد و باید شامل خوراک خشک و تازه برای تأمین انرژی دام باشد. وجود مکمل‌های غذایی و یا پروبیوتیک‌ها نیز برای دام‌های شیرده و گوشتی نیز از دیگر مواردی است که موردتوجه دام‌پروری‌ها قرار می‌گیرد.


خوراک دام‌ فله و بسته‌بندی

برای عرضه خوراک دامی لازم است بدانید که این محصولات در نوع فله‌ای و یا پک شده به فروش می‌رسند.

انواع فله این خوراک‌ها از نظر کیفی تفاوتی با انواع بسته‌بندی‌شده ندارند و تنها بسته به نیاز هر دامداری و تعداد حیوانات ثبت سفارش می‌شوند.

این خوراک‌ها جهت استفاده و هضم و جذب راحت‌تر برای دام به‌صورت آردی و در دانه‌بندی‌های مختلفی تولید می‌شوند.

همچنین قبل از بسته‌بندی و عرضه به بازار تمامی خوراک تولید شده در هر گونه‌ای رطوبت‌گیری شده و از نظر رشد عوامل بیماری‌زا بررسی می‌شوند.
لازم به ذکر است که برای بسته‌بندی این محصولات از کیسه‌های بهداشتی مخصوص استفاده می‌شود تا بر اثر تغییرات دمایی هیچ‌گونه ماده شیمیایی و سمی به خوراک نفوذ نیابد.

خرید عمده خوراک دامپروری

نکات خرید عمده خوراک دام

خرید و انتخاب نوع صحیح خوراک می‌تواند بر بازدهی دام آثار زیادی داشته باشد. همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد مهم‌ترین اصل در خرید و تهیه تغذیه دام آگاهی لازم از نیازهای حیوانات است. در این راستا فاکتورهایی چون باردار بودن، دام شیردهی و یا گوشتی بودن بر گزینش نوع خوراک آن تأثیر خواهد داشت.
نکته دیگری که در هنگام خرید این اقلام علی‌الخصوص نوع فله باید موردتوجه قرار دهید بررسی مرغوبیت محصولات و برند تولیدکننده آن‌هاست. شرایط نگهداری و انبار محصولات می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت خوراک داشته باشد که این عامل نیز باید در حین خرید موردتوجه قرار گیرد.
اگر چه قیمت نیز یکی از موارد مهم در خرید محصول محسوب می‌شود؛ اما در نظر داشته باشید که تمامی نرخ‌های خوراک دام بر اساس سطح کیفی و اعتبار برند آن‌ها تعیین می‌گردد. در خرید نیز برای اطلاع بیشتر از ترکیبات موجود در خوراک لازم است تا برگه‌های موجود بر روی بسته‌بندی‌ها را مطالعه کنید و از وجود درصدهای مناسب از خوراک مدنظرتان اطمینان یابید.

بیشتر بخوانید: خوراک زنبورعسل

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا