تفاله دامی

خرید انواع تفاله جهت ترکیب با خوراک دام

انواع تفاله خوراک دام
به جرئت می توان گفت که تغذیه نقش کلیدی در رشد دام و بازدهی محصولات تولیدی آن ها دارد از این رو دامداران همواره به دنبال حفظ تنوع در خوراک این حیوانات و استفاده از جیره غذایی غنی شده هستند. تفاله های مختلفی که امروزه در بازار عرضه می شوند تمام این ویژگی ها را داشته و از این نظر یکی از کاربردی ترین (خرید)خوراک دامی به شمار می آیند. این محصولات به دلیل دارا بودن خواص بی‌شمار و شرایط انبار کردن آسان بسیار پرفروش بوده و مزیت زیادی را برای خریداران به همراه دارند.

انواع تفاله دامی

یکی از خصوصیاتی که باعث می شود استفاده از این محصولات رو به افزایش باشد امکان تنوع بالای آن هاست.

این تفاله ها بر حسب نوع خود در حالت خشک و یا تر تولید می شوند و بر اساس ویژگی دام می توانند دانه بندی های مختلفی داشته باشند.

تفاوتی که بین این دست محصولات وجود دارد در سطح انرژی و میزان قند و چربی آن هاست و همین عامل سبب می شود

تا هر نوع کمبود موجود در خوراک دامی را بتوان با استفاده از نوع خاصی از تفاله جبران کرد.

از جمله بیشترین اقلام خوراکی که از آن ها برای تهیه این محصولات استفاده می شود شامل موارد زیر است:
1-گندم
2-خرما
3-جو
4-چغندر
5-ذرت
6-گوجه فرنگی
7-سویا
8-سیب و انگور
9-انواع مرکبات
10-کلزا و غیره

مزایای استفاده از انواع تفاله

همان طور که اشاره شد انواع میوه و دانه ها برای تهیه این محصول مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت در حیطه کشاورزی مواقعی که حجمی از محصولات قابل ارائه برای مصارف انسانی نباشد برای تولیدات تفاله و استفاده به عنوان غذای دام بهره برداری می شوند که این عامل خود به کاهش هزینه های تولیدی می انجامد. همچنین این روند باعث کاهش برخی هزینه ها و سودآوری برای صنعت کشاورزی نیز می گردد؛ بنابراین می توانیم یکی از خصوصیات مثبت این محصولات را قیمت مناسب در کنار کیفیت مطلوب بدانیم.
به علاوه این اقلام حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد مغذی و معدنی می باشند که می تواند جذب گوارشی حیوانات را افزایش دهد و به سلامت آن ها کمک کند. ترکیبات موجود در این تفاله ها نیز به دلیل دارا بودن ریزمغذی ها باعث بازدهی بهتر دامداری خواهد شد.

خرید انواع تفاله برای خوراک دام

در قدم اول بهتر است بدانید که این محصولات را می توانید به صورت ترکیبی و یا جداگانه برای دام خود مهیا سازید. بدین شیوه بهتر است تا از کمبودها و وضعیت سلامت دام خود به خوبی آگاه باشید و سپس اقدام به خرید نوع مناسبی از این محصولات کنید.
نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید توجه به بهداشت محصول و اطمینان از حفظ کیفیت آن در روند تولید است؛ زیرا وجود رطوبت مازاد و یا غیر اصولی بودن مراحل تولید می تواند به طور جد برای سلامت دام خطر آفرین باشد؛ بنابراین مدنظر داشته باشید که انواع مرغوب این خوراک از بهترین مواد اولیه تهیه می شوند و ضایعات مفید کشاورزی به حساب می آیند.

انواع تفاله خوراک دام

بیشتر بدانید:انواع سنگ لیسیدنی

ترکیب تفاله ها با خوراک های پایه

یکی از مواردی که باعث می شود استفاده از این محصولات در غذای دام بسیار مورد استقبال قرار گیرد خوش خوراک بودن آن هاست. در این رابطه انواعی از تفاله به ویژه ذرت و چغندر می توانند انتخاب بسیار مناسبی باشند. به همین جهت انتخاب نوع مناسب از این محصولات و ترکیب آن ها با جیره دام می تواند بر وزن گیری و یا شیردهی آن ها بسیار مؤثر باشد. مصرف مرتب این اقلام همچنین می تواند به رشد سریع تر حیوان و جلوگیری از ابتلای آن به بیماری ها کمک کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا