پروبیوتیک زنبور

خرید انواع پودر پروبیوتیک زنبورعسل

پروبیوتیک زنبورعسل
امروزه استفاده از محصولات حاوی پروبیوتیک در بازار بسیار رایج گشته است، طبیعی بودن و وجود خواص فراوان از مهم‌ترین علل استفاده از پروبیوتیک است. زنبورعسل نیز همچون هر موجود دیگری نیاز به (عسل)تغذیه مکمل و افزودنی‌های مجاز در تغذیه خود دارد تا با حداکثر بازدهی بتواند به تولید محصولات با ارزشی همچون موم و عسل بپردازد. فواید مصرف پروبیوتیک‌ها برای موجوداتی چون زنبورعسل بی‌شمار است. در این مطلب نیز قصد داریم تا شما را با این ماده بیشتر آشنا کنیم.

پروبیوتیک چیست؟

مجموعه‌ای از باکتری‌های ضروری موجود در دستگاه گوارش هر موجود زنده پروبیوتیک‌ها نام دارند که وجود مقادیر کافی از آن‌ها برای حیات هر کدام حیاتی است. این میکروارگانیسم‌های طبیعی بسته به نوع و کارایی دارای وظایف متعددی در معده موجودات هستند؛ اما وظیفه کلیدی تمام آن‌ها بهبود روند گوارش و سلامت کلی می‌باشد.
پروبیوتیک‌ها اگرچه نوعی باکتری می‌باشند؛ اما با انواع مضر و بیماری‌زا متفاوت بوده و کمبود آن‌ها در بدن جاندار باعث اختلال اساسی در سلامتی می‌گردد. همچنین این باکتری‌های مفید مانع از پیشروی عوامل بیماری‌زا در بدن می‌شوند.

مکانیسم عمل پروبیوتیک زنبورعسل

پروبیوتیک‌های مختلفی در تغذیه زنبورهای عسل مورداستفاده قرار می‌گیرد که قادر به تخمیر سریع قند مصرفی این موجودات بوده و باعث ایجاد تعادل در گوارش زنبورها می‌گردند.
وجود این باکتری‌های مفید در گوارش این حشرات باعث تولید لاکتیک اسید و اسیدی شدن محیط معده آن خواهد شد. این عوامل باعث می‌شود تا تجمع عوامل بیماری‌زا در بدن زنبورها به حداقل برسد و میزان تلفات آن در شرایطی چون تغییرت دمایی یا جابه‌جایی‌های نابهنگام کاهش یابد؛ زیرا این استرس‌های محیطی می‌تواند بر کیفیت عسل تولیدی تأثیرات زیادی داشته باشد.
از دیگر اعمال مفید این باکتری‌ها مبارزه با عوامل بیماری‌زا و جلوگیری از تکثیر آن‌هاست. تأثیر پروبیوتیک‌ها نیز بر سلامت و رشد کلنی‌ها بی‌تأثیر نیست؛ ازاین‌رو این ماده تبدیل به یکی از اجزای جدانشدنی غذای زنبورها گشته است.

اهمیت استفاده از پروبیوتیک

باتوجه‌به فعالیت زیاد زنبورهای عسل و صرف کیلومترها پرواز برای یافتن گل مناسب، مقدار زیادی از انرژی روزانه آن‌ها جهت تولید و تهیه این مواد از بین می‌رود و در صورت عدم رسیدگی مناسب به تغذیه آن‌ها شاهد تلفات جبران‌ناپذیری در جمعیت زنبورستان خواهیم بود. استفاده از مکمل‌های مناسب هر فصل برای حشراتی چون زنبورعسل کمک زیادی به راندمان کاری آن‌ها خواهد کرد.
همچنین درصد مبتلا شدن به بیماری‌های میکروبی و یا حمله انواع کنه‌ها را کاهش خواهد داد، استفاده از انواع پروبیوتیک برای زنبورها می‌تواند به طور مؤثر بر قدرت بدنی آن‌ها تأثیر گذارد و میزان جذب ویتامین‌ها را در این موجودات افزایش دهد.
همه این موارد تنها بخشی از ضرورت استفاده از پروبیوتیک‌ها برای کندو می‌باشد که باعث می‌شود نقش تغذیه صحیح برای زنبورهای عسل بیش‌ازپیش اهمیت یابد.

مزایای مصرف مکمل پروبیوتیک

در این قسمت لیستی از مهم‌ترین تأثیرات مصرف مکمل‌هایی چون پروبیوتیک بر کیفیت زندگی زنبورهای عسل آورده شده است:
1-حفظ جمعیت کندو
2-تقویت زنبورها پس از بیماری‌ها و مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک
3-عملکرد روده را تقویت میکند
4-مقاومت در برابر عوامل بیماری‌زا
5-مقاومت در برابر تغییرات دمایی محیط
6-مقاومت در برابر کوچ‌های فصلی
7-تقویت سیستم ایمنی
8-افزایش کارایی روده
9-ایجاد تعادل باکتریایی در دستگاه گوارش

پروبیوتیک زنبورعسل

این محصول نه‌تنها حاوی انواع باکتری‌های طبیعی و فعال گوارشی می‌باشد؛ بلکه سرشار از مواد ضروری و اسیدهای امینه اصلی موردنیاز زنبورهاست. از دیگر مزایای استفاده از این محصول این است که قابل‌استفاده با انواع داروها بوده و تضادی با روند درمانی زنبورها نخواهد داشت.
این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مصرف به‌موقع و مشخص این پودرها می‌تواند در درصد اثربخشی بسیار مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال فصول پاییز و یا اوایل بهار به‌وقت رشد کلنی‌ها و پس از فصل برداشت عسل می‌تواند بهترین زمان‌ها جهت مصرف این محصول باشد.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا