لوازم ژل رویال

قیمت لوازم تولید ژل رویال در تهران سال 1403

لوازم تولید ژل رویال

یکی از باارزش‌ترین فراورده‌های تولید شده توسط کندو بی شک ژل رویال است که به دلیل خواص بی‌نظیر و فرایند تولید خاص دارای ارزش اقتصادی بالایی می‌باشد. امروزه با به‌کارگیری دانش به‌روز و وجود افراد متخصص در این زمینه تولید محصولاتی چون ژل رویال در مقادیر قابل‌توجهی در سطح کشور در حال انجام است. تهیه و تولید این محصول نیازمند فراهم‌آوری امکانات متعددی می‌باشد که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

ژل رویال چیست؟

این محصول فرعی کندو غذای اصلی ملکه و لاورهای جوان محسوب می‌شود و به طور ویژه توسط دیگر زنبورها تهیه می‌شود. این ماده سفیدرنگ برای رشد زنبورهای تازه‌متولدشده نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و آثار شگفت‌انگیزی بر جوانی و باروی خواهد داشت. همین ویژگی نیز باعث می‌شود تا ملکه نسبت به سایر زنبورهای {تولید کننده} کندو جثه قوی‌تر و عمری طولانی‌تر داشته باشد.
میزان مواد مغذی در ژل رویال بسته به منطقه تولیدی متفاوت است؛ اما از مهم‌ترین ترکیبات این محصول می‌توان به وجود انواع ویتامین، پتاسیم، روی، آهن، روی و صدها ماده مفید دیگر اشاره داشت.

انواع لوازم تولید ژل رویال

مطالعات متعدد انجام شده بر روی رفتار زنبورهای کارگر نشان داده است که شبیه‌سازی رفتارهایی چون ایجاد تراکم در کندو، کم‌کردن فعالیت ملکه و برهم‌ریختن تعادل سنی و جمعیتی در کندو می‌تواند این تصور را برای زنبورها ایجاد کند که ملکه ضعیف شده است. به همین دلیل امروزه زنبورداران جهت افزایش تولید ژل رویال این رفتارها را با به‌صورت مدیریت شده شبیه‌سازی می‌کنند تا زنبورهای کارگر اقدام به تولید ژل شاهانه بیشتری برای ملکه کنند.

لوازم تولید ژل رویال

بر همین اساس لوازم موردنیاز تولید ژل رویال نیز به چند گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:
1. لوازم محدودکننده ملکه
همان‌طور که اشاره شد یکی از ترفندهای تولید این محصول ایجاد محدودیت برای فعالیت ملکه است. این لوازم می‌توانند شامل شبکه مانع ملکه و وسیله‌ای کاربردی به نام ایزولاتور باشند که هر کدام به طریقی مانع تردد ملکه در کندو می‌شوند.
2. لوازم پیوند لارو
ایجاد لاورهای جوان و افزایش جمعیت جوان کندو نیز از دیگر راه‌های افزایش تولید ژل رویال است که به کمک ابزارهایی چون سوزن مخصوص پیوند، تیرک قاب و سلول‌های ژل رویال امکان‌پذیر می‌باشد.
3. لوازم برداشت ژل رویال

بعد از انجام موفقیت‌آمیز پیوندهای اشاره شده می‌توان مقادیر قابل‌توجهی از ژل رویال را در کندو انتظار داشت که بنا به تشخیص افراد باتجربه در حدود 72 ساعت بعد از پیوند می‌تواند زمان مناسبی جهت برداشت ژل باشد. بدین جهت به وجود ابزاری چون پنس جهت برداشتن لاروها و خارج‌کردن محصول نیاز است.

قیمت لوازم تولید ژل رویال

ابزارهای مختص زنبورداری بر اساس اهداف مورداستفاده دارای تنوع بالایی می‌باشند. این تجهیزات در مراحل حرفه‌ای این شغل نقش زیادی در سرعت‌بخشیدن به کار داشته و می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.
قیمت این وسایل بر اساس برند تولیدی، حجم خرید و نحوه سفارش متفاوت است. جهت تهیه این وسایل لازم است تا با درنظرگرفتن هدف خود از تجهیزات اختصاصی استفاده کنید تا بهترین نتیجه برای شما حاصل گردد.
همچنین انواع وارداتی و تولید داخل این محصولات تنوع بالایی در کشور دارند که تهران یکی از اصلی‌ترین مراکز پخش و فروش این دست محصولات بوده و لازم است پس از اطمینان از کیفیت محصول نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید.

لیست لوازم تولید ژل رویال

در این قسمت سعی کرده‌ایم تا تمام تجهیزات موردنیاز جهت تولید ژل رویال را برای شما معرفی کنیم.
1- قاب و سوزن پیوند
2- سلول‌های ژل رویال
3- چرخانک پلاستیکی
4- شبکه مانع
5- قاشق برداشت ژل
6- ایزولاتور ملکه
7- پنس برداشت لارو
8- ظروف ذخیره ژل شاهانه
استریل و استاندارد بودن هر یک از این ابزارها در کیفیت کار شما تأثیرگذار است؛ بنابراین توصیه می‌شود تا جهت تأمین سلامتی کندو و رسیدن به هدف خود، این تجهیزات را از مراکز معتبر تولیدکننده لوازم زنبورعسل تهیه کنید.

بیشتر بخوانید :بازار لوازم زنبورداری

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکمه بازگشت به بالا