سنگ نمکنمک دامی

عرضه ی سنگ نمک گاوداری عمده و خرده

سنگ نمک گاوداری

خوشبختانه ایران ما به دلیل داشتن معادن نمک بسیار یکی از اصلی ترین عرضه کنندگان سنگ لیسیدنی نمک محسوب می گردد و در این راستا نیز شرکت های زیادی مشغول به فعالیت هستند. این محصول بیشترین کاربرد را در حوزه دام داشته و برای سلامت گاو ها بسیار کلیدی عمل می کند. از این رو افراد فعال در این زمینه در پی خرید انواع عمده و خرده این سنگ های خوراکی می باشند. مواد و عناصر تشکیل دهنده این محصول کاملاً طبیعی بوده و این ویژگی باعث می شود تا تأمین نیاز های غذایی گاو نسبت به مواد معدنی از این طریق و با هزینه بسیار کمتری نسبت به مصرف داروهای موجود در بازار تأمین گردد.

کاربرد نمک در صنعت دام

شاید بتوان گفت عمده هدف استفاده از این محصول برای دام هایی چون گاو تنها برای افزایش علوفه خوری و افزایش وزن طبیعی آن ها بوده است. اما امروزه این محصولات به دلیل غنی بودن و روش استفاده متفاوت و بهداشتی بسیار پر کاربرد تر و مفید تر عمل می کنند. خواص زیادی که در این محصول به ظاهر ساده وجود دارد باعث می شود تا مصرف آن برای سلامت دام ضروری باشد همچنین برای گاو های مختلف نیز به منظور تولید گوشت و یا شیر قابل استفاده بوده و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد.

سنگ نمک گاوداری

در این محصول می توانیم بسیاری از عناصر حیاتی مهم را پیدا کنیم که کمبود آن ها در بدن دام می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد. البته باید این مورد را هم در نظر گرفت که این سنگ های لیسیدنی به طور ثابت جز جیره غذایی گاوها محسوب می شوند و از این رو برای حفظ سلامت و پیشگیری بسیاری از بیماری ها در این جانداران استفاده می شوند. همان طور که مشخص است مهم ترین عنصر تشکیل دهنده این محصول سدیم و کلر خواهد بود؛ اما می توانیم مواد دیگری از جمله آهن و یا منیزیم و پتاسیم را در این سنگ ها نیز بیابیم.

پیامدهای عدم استفاده از سنگ نمک

دیدن آثار کمبود مواد معدنی در بدن دام کار دشواری نیست. امروزه با توجه به اینکه از سموم بسیاری در تولیدات علوفه استفاده می شود بسیاری از این مواد در تغذیه خوراک اصلی دام وجود نخواهد داشت و یا بسیار محدود است لذا لازم است تا به روش های طبیعی از جمله مصرف سنگ نمک این نیاز را برای حیوان تأمین کنیم. در اینجا مهم ترین پیامد هایی که به دلیل کمبود نمک در بدن گاوها ایجاد می کند را آورده ایم:
1-تمایل به لیسیدن چوب و یا خوردن خاک
2-تکرر ادرار
3-کاهش وزن چشمگیر
4-کاهش تولیدات شیر
5-کاهش کیفیت و چربی شیر
6-کاهش انعطاف پذیری عضلات
7-افزایش قابل توجه اوره خون

خواص سنگ نمک گاوداری

همان طور که اشاره شد عناصر موجود در این محصول می تواند بر کیفیت زندگی و میزان بازدهی دام تأثیر زیادی داشته باشد که منظور از آن ایجاد تأثیرات مفید و غیر مستقیم بر راندمان دامداری و افزایش تولیدات دامی با کیفیت بهتر است. به همین خاطر از آن به عنوان یک مکمل طبیعی و مفید در برنامه تغذیه این حیوانات یاد می شود. در یک جمع بندی جامع می توانیم به موارد زیر به منظور خواص این سنگ های خوراکی نمکی اشاره کنیم:
-هضم و جذب بهتر غذا
– بهبود عملکرد روده ها
– تنظیم فشار خون
-برقراری تعادل اسید و باز خون
-بهبود کارکرد سیستم عصبی مرکزی
* کمک به جذب بهتر مواد معدنی
*ایجاد تشنگی در گاو و برقراری تعادل مایعات بدن او
*افزایش جذب مواد قندی
* ایجاد افزایش اشتهای طبیعی
*کمک به رشد و افزایش وزن
* کمک به انقباض و عملکرد عضلات

بیشتر بدانید:سم مگس دامی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکمه بازگشت به بالا