فرمیک

کنه کشی زنبورعسل با اسید اگزالیک و فرمیک

کنه کشی زنبورعسل

در زنبورداری بررسی فصلی و دقیق کندوها برای اطمینان از سلامتی زنبورها دارای اهمیت زیادی است. تغییرات فصل یکی از زمان‌های مهم برای بروز بیماری در این حشرات محسوب می‌شود؛ لذا جلوگیری به‌موقع از این عوامل می‌تواند از ایجاد ضررهای جبران‌ناپذیر جلوگیری به عمل آورد. کنه‌ها از بارزترین مشکلاتی هستند که می‌توانند کندوهای شما را درگیر خود کنند.
برای حل این مشکل استفاده از سم کش‌های شیمیایی منسوخ شده و می‌تواند باعث واردشدن آسیب و خسارت‌های دوچندان به زنبورهای شما و محصولاتتان گردد. اما مواد طبیعی چون اسیدهای الی در کنار اثربخشی مناسب کمترین میزان عوارض را برای کندوهای شما خواهند داشت.

بهترین راه مبارزه با کنه

از گذشته تا به امروز روش‌های زیادی برای ازبین‌بردن آفات در کندو استفاده شده است؛ اما در این عمل تنها ازبین‌بردن عامل خارجی و کنه‌ها هدف نیست؛ بلکه درعین‌حال لازم است تا سلامت محصولات و زنبورهای خود را نیز در نظر بگیریم. موادی چون اسید فرمیک و اگزالیک به دلیل عدم سمیت از بهترین شیوه‌های کنترل کنه محسوب می‌شوند. واروا نیز اصلی‌ترین نوع کنه‌ای است که تحت‌تأثیر این مواد به‌خوبی نابود می‌گردد.

بیشتر بخوانید:اسپری اسید فرمیک

کنترل کنه با اسید فرمیک

برای مشاهده بهترین نتایج به هنگام استفاده از اسید فرمیک لازم است تا دمای کندو، دمای محیط اطراف و میزان رطوبت موجود در آن را مورد سنجش قرار دهید. تغییرات زیاد و یا کم‌وزیاد بودن هر یک از موارد اشاره شده می‌تواند تأثیر زیادی در اثربخشی این اسید گذارد. وجود مقادیر اندک از این ماده در نیش زنبورها نیز باعث می‌شود تا به هنگام استفاده انتظار کمترین میزان واکنش دفاعی را از آن‌ها داشته باشیم. علاوه بر این، امکان رقیق‌سازی این محصول در درصدهای مشخص برای استفاده مؤثرتر و هماهنگ باهدف مصرف وجود دارد.

روش استفاده از کنه‌کش اسید اگزالیک

شاید تصور کنید که قرارگیری این ماده در دسته اسیدها به معنی سمی بودن آن است؛ اما بهتر است بدانید این تنها یک پیش‌زمینه ذهنی اشتباه راجع به اگزالیک است. این ماده شیمایی در دسته اسیدهای الی جای می‌گیرد و علاوه بر زنبورداری دارای کارایی‌های زیادی در حوزه‌های مختلف است. انحلال‌پذیری عالی آن باعث می‌شود تا امکان مصرف را به چندین روش برای ما ممکن سازد.
این محصول در عین حلالیت بالا به‌هیچ‌عنوان با محصولات کندو ترکیب نمی‌شود؛ بنابراین در حین استفاده به‌عنوان کنه‌کش نیاز به نگرانی برای سلامت زنبورها نخواهید داشت. این پودر بی‌رنگ در تمامی روش‌های مصرف با آب مخلوط می‌گردد و آزمون و خطاهای مکرر آزمایشگاهی نشان می‌دهد که استفاده از آن به روش تصعید مؤثرترین شیوه برای که کشی خواهد بود.
در روش تصعید لازم به استفاده از دستگاه‌های ویژه‌ای می‌باشد تا فرایند کنه کشی به‌درستی صورت گیرد. در این شیوه بهتر است تا از این ماده در فواصل زمانی مشخص تا یک ماه بهره ببرید. همچنین به جهت ضعیف‌بودن بنیه کلنی‌ها توصیه می‌شود تا بعد از رشد نسبی آن‌ها و یا قبل از تولد اقدام به این عمل کنید.

مزایای مصرف اسید اگزالیک و فرمیک

استفاده بی‌رویه از هر نوع کنه‌کش می‌تواند باعث بروز آسیب گردد همچنین توجه در نحوه مصرف نیز بر اثربخشی این مواد تأثیر خواهد داشت. بااین‌حال مهم‌ترین دلیل بی‌خطر بودن اسیدهایی چون اگزالیک و فرمیک، طبیعی بودن آن‌ها می‌باشد. این دو محصول قادر به کنه کشی تا بیش از 95 درصد می‌باشند، قیمت مناسبی دارند و برای هر تعداد کندویی به‌صرفه هستند.

حتما بخوانید: اسید اگزالیک چینی

کنه کشی زنبورعسل

اما مزیت‌های این اسیدها تنها به این موارد ختم نمی‌شود، سایر علت‌هایی که باعث می‌شود این محصولات در بین زنبورداران پر طرف‌دار باشند شامل موارد زیر است:
1-عدم اثرگذاری بر عسل و دیگر فراورده‌ها
2-دارای منشأ ارگانیک
3-تأثیرگذاری ماندگار در مدت کوتاه
4-عدم ایجاد مقاومت در کنه‌ها
5-عدم ترکیب با (فروش) موم و عسل
6-ایمن بودن در استفاده
7-پایداری مناسب
عدم ایجاد تلفات در جمعیت زنبور و کلنی‌ها

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا